Ašský svátek

Že by se mohlo brát výročí založení města jako městské narozeniny, by asi většina pochopila. Ale svátek? Svátek je přece podle jmen v kalendáři, a tam přece města nejsou! No, řekněme, že šlo o svátek ašského oddílu orientačního běhu. Jím pořádaný závod „Ašský štít“ vstoupil letos do 50.ročníku, a to už je opravdový důvod k oslavě. O první ašský štít se bojovalo už v roce 1957. Tehdejší orientační běh byl úplně jiný než dnes, běhalo se ve dvojicích, s povinnou zátěží a hlavně na vojenských mapách. A sehnat povolení na byť i jen pouhé zapůjčení vojenské mapy pohraničí v divokých 50.letech, ve městě, kde navíc před 6 roky unesli rychlík na západ, byl úctyhodný „majstrštyk“ tehdejšího nadšeného vedoucího pana Šulce. Pokud vám nevychází rok 1957 a 2013 na 50.ročník, pak počítáte správně. V osmdesátých letech se totiž několik ročníků nekonalo.

A jak taková oslava vlastně vypadá? Rodinná oslava jubilea je sešlost několika lidí, dort, svíčky, dárky a gratulace. No, klubová oslava se přece jenom liší. Těch lidí přišlo trochu víc, přesně 196, což udělalo z jubilejního Ašského štítu jednu z největších sportovních akcí v Aši. Děkujeme všem účastníkům, že si našli čas, zvláště potom 13 nebojácným příchozím, v čele s panem místostarostou Klepáčkem. Svíčky do lesa netaháme, co kdyby ho někdo zapálil? Dárky nedávali příchozí oslavenci, ale naopak oslavenec, oddíl, účastníkům. A gratulaci přednesl stávající předseda oddílu předsedovi zakladateli, panu Šulcovi. Dokonce jsme kvůli oslavě prohodili jinak tradiční pořadí sobota – Ašský štít, neděle – Aprílový závod. A dobře jsme udělali, zamračené počasí s krátkým lehkým mrholením v sobotu 20.dubna bylo sice ještě dobré na běh, ale už velmi málo na pobyt na shromaždišti, což si vyzkoušel na vlastní kůži pan starosta Blažek při předávání cen. Děkujeme za obětavé nasazení! V neděli 21. svítilo sluníčko od samého rána a určitě přispělo k vydařenému průběhu jubilejního Ašského štítu. Počasí je důležité, jenže hlavní podíl na zdaru či nezdaru akce mají pořadatelé. Dovolte mi poděkovat všem, kdo se podílel na organizaci - manželům Pilařovým a Kovářovým, J.Šulcovi, rodině Frankových a panu Šebrlovi, T.Redlichovi a ostatním členům oddílu, každá pomocná ruka přišla vhod. Když už byla řeč o dárcích, chtěl bych poděkovat našim sponzorům, kteří nám pomohli s materiálním zabezpečením závodů - firmám ZDM, Petainer, Amon, Office paní Vaculné, Drogerii u Antoníčka a L.Bartákové. Zvláštní dík potom patří Ašským lesům za poskytnuté zázemí, které si všichni závodníci velmi pochvalovali, a v neposlední řadě rádiu Egrensis a Listům Ašska za mediální podporu a propagaci.

Sportovní akce, kterou závody v orientačním běhu jistě jsou, ale není jen o pocitech. Sportovci mají své body, vteřiny, góly, metry. Na našich webových stránkách (http://www.kctas.cz) naleznete kompletní výsledky včetně mezičasů, ty zde ale pro jejich rozsáhlost nebudu zveřejňovat. S jedinou výjimkou – vlastního Ašského štítu. Soutěží družstva, body do Ašského štítu získává každý člen družstva ve věku od 0 do 21 let podle pořadí. Loni nám, ašským, po mnoha letech chybělo k vítězství opravdu jen pár bodů. Naše základna se rozšířila, takže jsme doufali, že máme vítězství na dosah. Jak se však ukázalo, i další oddíly přijely v hojném počtu. Z 20 oddílů bodovalo v Ašském štítě 12. Bohužel na domácí oddíl zbylo jen „bramborové“, rozumí se 4.místo. Bronzem se mohl pochlubit Baník Sokolov a stříbrem loňský vítězný oddíl Jiskra Nejdek. Prvenství, oceněné kromě putovní ceny i velkým dortem s logem Ašského štítu, si vybojoval s velkým náskokem oddíl KOS Plzeň. Na dort se vrhli všichni KOSáci, nejen jeho 12 bodujících členů, a během chvilky tak udělali závěrečnou tečku za 50. ročníkem. Vzhůru do další padesátky!