Před Vláďou Kovářem Skrýše neschováte

Lidé se baví různě. Někdo žije kulturou, někdo zahrádkou, další třeba hospodou a nemalá část populace se baví sportem. Někdo má to štěstí, že spojil svůj koníček se svým povoláním. Příkladem může být mapař Aleš Hejna z Plzně, který kromě tvorby map pro orientační běh, cyklistiku a turistiku také pořádá vždy v únoru jeden velmi speciální závod. Jmenuje se Skrýše a má podtitul „GPS kontra kompas“. Není mi známo, že by někdo v ČR pořádal obdobný závod. O co vlastně jde? Jak už název napovídá, závodu se můžete zúčastnit jak jen s buzolou a mapou, tak i s GPS. Na ploše okolo 50km2 na severním předměstí Plzně je rozmístěno 25 kontrol, které jednotliví závodníci nebo družstva obíhají. Ovšem oproti standardním závodům v OB, kde je používání GPS striktně zakázáno, tady ji používat lze. Závodů se tak houfně účastní i vyznavači geocachingu, neboli jejich žargonem sběrači „kešek“. Závod má limit 4 hodiny a tak je jen na účastnících, jak dobře znají sami sebe a jaký mají odhad vlastních schopnostím, protože překročení limitu je trestáno odebráním bodů. Souřadnice kontrol jsou zveřejněny den předem, jenže nikdo nezná bodové ohodnocení, to prozradí pořadatel 20 minut před startem. A tak sebelépe dopředu vymyšlená trasa se může v mžiku ukázat jako ne optimální, ba dokonce jako nevhodná.

Závodů se zúčastnil letos nejvyšší počet účastníků v historii, na startovní čáru se postavilo 166 borců a borkyň v celkem 107 družstvech. Na startu byli také 3 členové ašského oddílu OB, všichni startovali samostatně a v kategorii kompas. Shodou okolností všichni ašští byli Kováři – manželé Kovářovi a J.Kovář. Nejlepší byl Vláďa Kovář, který dokázal odhalit z 25 „skrýší“ celých 24 a skončil na nádherném 3 místě v absolutním pořadí, a to mu ještě pořadatelé odečetli 3 body za překročení 4 hodinového limitu o pouhé 2 vteřiny! J.Kovář skončil na desátém místě absolutně a J.Kovářová, která byla čerstvě po nemoci, na 32. místě v kategorii kompas. Bohužel Aleš Hejna rozlišuje pouze dvě kategorie, závodník či závodnice s GPS, nebo s buzolou, což bylo k Jitčeně škodě, jinak by Jitka skončila mezi ženami osmá. Drtivou převahu orientačních běžců dokazuje absolutní pořadí prvního účastníka s GPS, kterého porazilo 20 běžců a běžkyň s kompasem.