Tradiční trojúhelník netradičně

Dalším závodem západočeské oblasti, který má bohatou historii, je, jak již titulek článku napovídá, Lázeňský trojúhelník. Hluboce bych podceňoval vaší inteligenci, milí čtenáři, kdybych se pokoušel schovávat místo a počet etap závodu, takže to napíšu přímo – Lázeňský podle Mariánských Lázní a etapy jsou 3. Tradiční je také termín, začátek května. Protože ale má mariánskolázeňský oddíl orientačního běhu MLOK dost členů, mohou si dovolit zorganizovat ne zcela obvyklé formy. V dlouhé, 36 ročníkové historii tak bychom mohli najít sprinty, dlouhé tratě, štafety a dokonce závod s pohyblivými kontrolami. Také letošní ročník mariánskolázeňští okořenili, leč jinak, než asi původně zamýšleli. V plánu byly 3 etapy, 2 klasické tratě a jeden sprint. První páteční etapa 6.května proběhla na bývalé mapě Monty, nově přemapované ve velmi malém měřítku 1:5000 s názvem Medvědí pramen. Jde o les s náznaky parkové úpravy v okolí zimního stadionu. Na poměrně malé ploše museli pořadatelé postavit tratě s mnoha kříženími, což ale elektronický systém bez problémů umožňuje. Kromě toho, že běžci pobíhali sem a tam, páteční etapa nevybočovala z normálu.

To v sobotní etapě, postavené na mapě Balbín-východ, již organizátoři přitvrdili. Tratě se natáhly, a pokud se někdo z vás ocitnul v lese za hřbitovem u ruského kostela, asi tuší. Pro ostatní – jde o pořádně zarostlý les, spousta křoví a bažin. Jediná část s normálním lesem je zase na prudkých svazích nad hotelem Moritz u cesty na Prameny. Tak prudkých, že běžci při traverzu po vrstevnici klouzali v napadém listí a po větvích jako na skluzavce.

Podle staré známé poučky showbusinessu musí to nejlepší přijít až na závěr. Té se asi pořadatelé drželi, když přichystali třetí etapu na již značně staré mapě „Pastýřské čihadlo“ na příkrých svazích nad lanovým centrem a tenisovými kurty. Celý, léta neudržovaný les zarostl od vzniku mapy ještě více; kde nebyl terén bažinatý, byly v něm divoce rozházené kameny zarostlé bujnou vegetací. K nalezení některých kontrol potřebovali běžci bujnou fantazii, aby ztotožnili reálný terén s mapou – dovolím si zde ocitovat slova jednoho z funkcinonářů: „Třetí etapa je rozhodující. Desetiminutová ztráta tady nic neznamená, tu udělá dneska každý“. K dokreslení náročnosti jen uvedu, že z 94 startujících v mužích jich bylo 20 diskvalifikovaných, přes limit nebo vzdalo.

Z Aše to do M.Lázní není daleko, a tak si trojúhelník ašáci nemohli nechat ujít. Velmi početnou, 22členou výpravu ašských bych rozdělil na začátečníky, kteří absolvovali tratě v doprovodu dospělých nebo ve skupině, a stabilní kádr. Zde bych chtěl vyzvednout krásná 2. místa O.Kováře, L.Kovářové na liniích a J.Franka v H16, dále nečekaný bronz L.Lhotáka v H18 a skvělé 3.místo v H21 nestárnoucího K.Pilaře. Z první skupiny zaslouží ocenění všichni, kdo zdárně absolvovali všechny 3 etapy, jmenovitě A.Syrovátková, J.Řezáč, P.Stehlík, A.Sparynyak, M.Vítková a L.Žampachová. Výsledky jako vždy v tabulce:

Kat.JménoE1E2E3S
D10LLucie Kovářová2.2.5.2.
D14Klára Istvánová4.disk8.
D21Jitka Kovářová9.9.8.7.
H16Jiří Frank4.3.1.2.
H18Marek Šulc4.6.disk
H18Luboš Lhoták5.3.3.3.
H21Tomáš Redlich4.7.6.6.
H21Jindřich Kovář10.10.7.7.
H21Karel Pilař7.6.2.3.
H45Václav Chotětický11.13.